Mangave
Vítám Vás do světa této nádherné sukulentní rostliny.
Jedná se o původně neúmyslné zkřížení dvou rostlin Agáve a Manfreda.
Název Mangave poprvé vytvořili v roce 2005 Tony Avent z Plant Delights Nursey, Carl Schoenfeld a Wade Roitsch z Yucca Do Nursery v Texasu.
Potenciál v této rostlině objevil Hans Hansen, který se dále zabýval jejím křížením a vývojem.
Od roku 2018 je na světě již přes 40 kultivarů.
Po Agáve zdědila tato rostlina odolnost a atraktivní vzhled a po Manfredě zase jedinečné zbarvení a měkčí špičky listů, takže se o ně nikdy neporaníte jako o ostré hroty Agáve.
Při pěstování je třeba myslet na to, že se jedná o teplomilnou sukulentní rostlinu. Proto je důležítá dobře propustná zemina, která zamezí zadržování vody a tím uhnívání kořenů.
Stát ve vodě tudíž nesmí, ale na rozdíl od Agáve snese mnohem vetší příjem vody. Čím víc vody, tím rychleji roste. Pokud chceme její růst zpomalit, stačí hodně omezit zálivku.
Mangave je možné pěstovat ve volné půdě nebo perfektně zvládá a vypadá ve velkých květináčích.
Ve volné půdě je možné i u nás pěstovat pouze ve skleníku, protože nezvládá mínusové teploty. U některých druhů se sice uvádí -4 až -7 stupňů Celsia, ale asi bych je raději uklidila, pokud teploty klesnou k bodu mrazu.
Zato slunce snese velice dobře. Čím víc slunečního záření, tím se krásněji vybarvuje.
Na hnojení se jedná o rostlinu naprosto nenáročnou, maximálně pokud je už příliš velká na přesazení, lze přidat hnojivo pro sukulenty.
Stejně jako u netřesků se jedná o rostlinu monokarpickou, tzn, že vykvete pouze jednou v životě a následně odumírá. V průběhu léta vytvoří dospělá rostlina vysoký květní stvol. Ovšem matečná rostlina za sebou nechává odnože mladých rostlin a tím se stává "nesmrtelnou".
Odnože sázejte na jaře nebo nejpozději v průběhu začátku začátku léta, aby stihly zakořenit a obnovit svůj růst před příchodem zimy.